Dracula


Strona główna -> Rumunia -> Dracula
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Vlad Dracolya, piętnastowieczny książę, znany również jako Vlad Palownik, utrwalił się w pamięci jako inspiracja dla doskonałej książki Bram'a Stokesr'a "Dracula". Faktycznie, jego prawdziwa historia jest dużo bardziej interesująca niż jakakolwiek opowieść o wampirach. Vlad urodził się na początku piętnastego stulecia. Był drugim synem Księcia Wołoskiego, Vlad'a Drakula. Drakula był członkiem Zakonu Smoka, czemu zawdzięcza swój przydomek. Zakon Smoka stanowił grupę słowiańskich władców i dygnitarzy wojskowych, którzy byli zaprzysiężeni celem utrzymania chrześcijanizmu zwalczając tureckie Imperium Ottomańskie. Związane z tym działania wojenne obejmowały w tym okresie historycznym, praktycznie w sposób ciągły, tereny Wołoszczyzny.


Vlad Palownik znany jak hrabia Dracula

Niewola turecka

W wieku młodzieńczym, prawdopodobnie podczas pierwszej bitwy w której wziął udział, Vlad został pojmany przez Turków, wraz z młodszym bratem Radu. Vlad i Radu stali się bardzo wartościowymi zakładnikami będąc synami lokalnego księcia, tak więc zostali zabrani do Istambułu i uwięzieni przez sułtana Mehemeta. Po uwięzieniu synów, Dracul (ojciec) starał się bezskutecznie wykupić ich z niewoli tureckiej. Te próby pertraktacji zostały postrzeżone przez Jana Hanyadi'ego (Króla Węgier - faktycznego chociaż nie tytularnego, najbardziej wpływowego członka Zakonu Smoka). Hunyadi wynajął morderców, którzy zabili Drakula (ojca) i jego starszego syna (starszego brata Vlada) Mihnea.

Pod wpływem sułtana

W międzyczasie w Istambule, Sułtan Mehemet próbował nawrócić Vlada i Radu na Islam. Miał on nadzieję wykorzystać ich w swoich pretensjach do tronu Wołoskiego. Radu bardzo szybko przyjął wyznanie i został uwolniony. Jednakowoż Vlad był zdecydowanie nieugięty. Jak przypuszcza się współcześnie sadystyczne skłonności Vlada stanowiły owoc jego pobytu jako więźnia na dworze Sułtana. Kiedy Vlad wydawał się ostatecznie złamany sułtan powrócił do pomysłu podporządkowania sobie Wołoszczyzny. Po zajęciu jej stolicy, ustanowił Vlada jako nowego księcia. Jednakowoż Vlad nie chciał być marionetkowym władcą, tak że po kilku miesiącach opuścił swój kraj udając się na północ do sąsiedniej Mołdawii. Vlad pozostał na pewien czas gościnnie u kuzyna i bliskiego przyjaciela Stefana. Vlad zrozumiał że jedyną drogą aby przepędzić Turków i stać się rzeczywistym księciem Wołoszczyzny, było zjednać sobie pomoc Jana Hanyadi'ego - mordercy jego ojca i brata.

Vlad na tronie

Hunyadi zgodził się na powrót Vlada. Vlad i Hunyadi usunęli z tronu Radu, który został uczyniony księciem przez Sułtana, po ucieczce Vlada. Vlad odzyskał tron Wołoski rozpoczynając drugą i najbardziej niecną część swego panowania. Vlad Dracolya nie był dobrym władcą. Miał straszliwy zwyczaj najeżdżania niektórych miast na swoim terytorium i mordowania dużej ilości ludzi. Z nieznanych przyczyn, miasta wybierane dla tych bezsensownych ataków, były często miastami których ludność w większej części miała niemieckie pochodzenie. W rezultacie większość przetrwałych zapisków dotyczących Vlada pochodzi z niemieckich pism propagandowych. Najbardziej znanym obrazem przedstawiającym Vlada jest pochodzący z nich drzeworyt na którym Vlad je obiad na trawiastym wzgórzu otoczony przez las pali na które nabite są ciała.

Okrucieństwo i tyrania

Większość ofiar Vlada zostało zabitych na palu. Mordując większą liczbą wieśniaków popędził ich jak stado na urwiste zbocze poniżej którego ustawiony był rząd pali. Stosował również metody takie jak gotowanie, ćwiartowanie, czy po prostu obcinanie głowy. Istnieje wiele opowieści, o różnym stopniu autentyczności, opisujących okrucieństwo Vlada w okresie jego panowania. Pewnego razu dwóch ambasadorów od Sułtana przybyło do Vlada z posłaniem. Kiedy wkroczyli do jego sali tronowej, poprosił ich o zdjęcie turbanów. Turcy odmówili, nie przypuszczając jak wielki błąd popełniają znieważając Vlada. Vlad nakazał natychmiastowo aby strażnicy pojmali ich i stwierdził, że skoro są tak bardzo przywiązani do turbanów to powinny im być przybite do głowy. Następnie z satysfakcją patrzył jak wielkimi gwoździami przybijano Turkom turbany do czaszki.

Wspaniałomyslność

Vlad reagował bardzo gwałtownie na nieposłuszeństwo, jednak potrafił być również wspaniałomyślny. Pewnego razu przysłał do niego posłańca król Węgier. Nie było wiadome jakie wieści przywiózł, ale było oczywiste że rozzłościły one Vlada. Vlad zaprosił następnie posłańca na wspólny obiad. Bezpośrednio przed posiłkiem, Vlad zapytał posłańca, czy wie dlaczego zaprosił go tutaj. Człowiek ten znał doskonale reputację Vlada, wiedział że był rozzłoszczony przywiezionymi wieściami i spostrzegł też dwóch żołnierzy stojących za Vladem i trzymających włócznie. Myśląc szybko, posłaniec odpowiedział, że nie wie, ale wie że jest wielkim władcą i każda rzecz jaką poleci - nawet jego śmierć - się stanie. Vlad polecił oddalić się żołnierzom i rzekł, że nie odpowiedział najlepiej, i powinien go nadziać na pal. Następnie obdarował posłańca licznymi podarkami i odesłał z powrotem na Węgry.

Sprytna obrona

Przez większą część okresu panowania Vlada, Wołoszczyzna była wolna od bezpośrednich najazdów, jednak po wstąpieniu na tron nowego Sułtana Suiliman'a II Imperium Ottomańskie ponownie zwróciło swe zainteresowania na te właśnie tereny. Vlad był informowany przez swych szpiegów o wielkiej potędze nadciągającej armii Tureckiej. Wiedział, że jego wojska nie mogą zwyciężyć w otwartej bitwie, podjął przygotowania do obrony w oblężeniu, a także bardzo ryzykowne próby wojny podjazdowej. Pewnej nocy Vlad poprowadził osobiście niewielki oddział zbrojny do tureckiego obozu z nadzieją pojmania i zabicia sułtana. Jeżeli udałoby się zabicie sułtana w tak zuchwały sposób, z pewnością wojska tureckie uległyby demoralizacji i łatwo można by je wyprzeć z własnego terytorium. Dzięki elementowi całkowitego zaskoczenia, doskonałej znajomości terenu, atak oddziału Vlada o północy, prawie zakończył się sukcesem. Sułtan został ranny, chociaż nie była to rana ciężka, a Vlad na czele sił własnych uciekł bez strat.

Ucieczka i śmierć najbliższych

Ten zuchwały atak jednak nie powstrzymał tureckiej armii. Vlad uciekł szczęśliwie do swego zamku w Targoviste i rozpoczął przygotowania do ucieczki. Jego żona wierząc, że ucieczka jest niemożliwa, popełniła samobójstwo skacząc w nurt rzeki. Od tej pory rzeka ta nosi nazwę rzeka Księżniczka. Vlada dotknęła także inna tragedia. Podczas jego ucieczki z zamku poprzez lasy na grzbiecie konia - sługa wiozący jego dziecko upuścił je w lesie. Ścigający ich Turcy byli zbyt blisko, aby uciekający mogli ryzykować powrót i szukanie zgubionego dziecka, stąd nie zatrzymując się na dłużej ruszyli w dalszą drogę. W ciągu jednego dnia Vlad stracił swój dom i rodzinę. Szukając pomocy, Vlad udał się do króla Węgier. Jednak posłowie z wiosek bardziej prześladowanych przez Vlada dotarła do króla węgierskiego wcześniej, donosząc że Vlad przybywa jako sprzymierzeniec Turków i ich szpieg, co było oczywistym kłamstwem. Skutkiem tego po przybyciu Vlada na miejsce został natychmiast pojmany i wtrącony do więzienia.

Ślub na Węgrzech

Turcy nie zatrzymali się długo w Targoviste. Ponadto mimo pośpiesznej ucieczki, Vlad podpalił miasto obracając go w ruinę. Dodatkowo po kilku dniach od zajęcia miasta wśród wojsk tureckich pojawiła się czarna dżuma powodując duże straty. Spowodowało to, iż wojska tureckie stosunkowo szybko opuściły tereny Księstwa Wołoskiego. Vlad był uwięziony przez okres kilku miesięcy, ale udało mu się pozyskać względy Ilony, siostry króla węgierskiego. Użyła ona swego wpływu na brata celem uwolnienia Vlada. Ilona i Vlad wkrótce wzięli ślub, a Vlad uzyskał przeprosiny. Zamieszkali wspólnie w zamku jaki otrzymali od króla węgierskiego, gdzie żył szczęśliwie ze swą żoną przez kilka lat. Tam też urodziło im się pierwsze i jedyne dziecko.

Powrót do domu i śmierć

Po tych kilku latach z pomocą króla węgierskiego w 1476 roku powrócił i odzyskał tron wołoski. Zbudował nowa stolicę Bucharesti - obecnie Bucharest (Bukareszt) stolica Rumunii. Wkrótce jednak Turcy powrócili i Vlad zginął w zwycięskiej zresztą dla niego bitwie z Basarabem, przypuszczalnie zamordowany skrytobójczo przez bojarów w zamieszaniu na placu boju.

Ocena historyczna

Źródła ówczesne, zwłaszcza siedmiogrodzkie, przedstawiły Vlada jako bezmyślnego okrutnika, pławiącego się w krwi niewinnych ofiar. Był to jednak władca niewątpliwie wybitny, który drakońskimi metodami usiłował realizować dwa główne cele: obronę niezawisłości przed zaborczością turecką oraz unowocześnienie państwa przez wzmocnienie pozycji panującego i poparcie warstw średnich. W obydwu wypadkach musiało dojść do walki na śmierć i życie między nim a wielkimi bojarami. Vlad przegrał, gdyż podstawy, na których opierał się jego program, okazały się zbyt kruche Do tego doszedł jeszcze krwawy terror, przekraczający granice konieczności. Ale oddał społeczności rumuńskiej trwałą przysługę, chociażby przez wprowadzenie na tron mołdawski Stefana, zwanego później Wielkim.
Historia Vlada Palownika, zniekształcona w sensacyjnych opowieściach epoki, częściowo pomieszana z osobą jego ojca, Vlad'a Drakula, stała się punktem wyjścia legendy o Drakuli.Rumunia - miasta

Braszów Bukareszt Jassy Kluż-Napoka Konstanca Oradea Satu Mare Sighisoara
Sybin Timisoara


Rumunia - co warto wiedziećRumunia - Co warto zobaczyć w Rumunii Co warto zobaczyć w Rumunii
Rumunia nie jest zbyt popularna turystycznie ze względu na przeszłość i ...
Rumunia - Sapanta - Wesoły cmentarz w Rumunii Sapanta - Wesoły cmentarz w Rumunii
Rumunia jest krajem szczególnym, zwłaszcza w wiejskich regionach i jak każde ...
Rumunia - Tradycje w Rumunii Tradycje w Rumunii
W Rumunii istnieje dużo tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Taniec kozy to ...
Rumunia - Ciekawostki o Rumunii Ciekawostki o Rumunii
W Rumunii zamiast święta zmarłych każdy pamięta o swoich ...
Rumunia - Kuchnia rumuńska Kuchnia rumuńska
Kuchnia Rumuńska nosi w sobie duże wpływy śródziemnomorskie, ...
Rumunia - Rumunia święta Rumunia święta
Rumunia należy do najbardziej religijnych państw świata, dlatego dużą ...
Rumunia - Maramuesz Maramuesz
Maramuesz, Marmarosz albo - jak go nazywają Rumuni - Maramureş to północna ...
Rumunia - Trasa Transfogarska Trasa Transfogarska
Trasa Transfogarska (Transfăgărăşan) to długa 108 kilometrowa droga prowadząca przez ...
Rumunia - Zamki Transylwanii Zamki Transylwanii
Transylwania ma zarówno opinie pięknego jak i strasznego miejsca. W tym pierwszym ...
Rumunia - Wołoszczyzna Wołoszczyzna
Wołoszczyzna jest krainą historyczną w Rumunii. Rozciąga się ona ...
Rumunia - Cerkwie w Maramureszu Cerkwie w Maramureszu
Ścigające się na wysokość wieże cerkwi w Górach ...
Rumunia - Transylwania Transylwania
Znana przede wszystkim z legendarnej postaci hrabiego Draculi Transylwania to historyczna kraina ...
Rumunia - Niezbędne dokumenty Niezbędne dokumenty
Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać przez okres 90 dni w ciągu 6 ...
Rumunia - Restauracje w Rumunii Restauracje w Rumunii
Różnorodność rumuńskich lokali gastronomicznych przyprawia o ...
Rumunia - Godziny pracy w Rumunii Godziny pracy w Rumunii
Biura i banki pracują od poniedziałku do piątku od 7.00/8.00 do 15.00/ 16.00, urzędy między 8.00 a ...
Rumunia - Rumunia mapa Rumunia mapa
Rumunia - Epoka Nicolae Ceausescu Epoka Nicolae Ceausescu
Nicolae Ceauşescu był przywódcą Rumunii od sierpnia 1965 roku. Okres jego ...
Rumunia - Martisor Martisor
Martisor to coroczne "Święto Wiosny".Turystów (nie tylko z Polski) ...
Rumunia - Pamięć o zmarłych Pamięć o zmarłych
W Rumunii nie ma odrębnego święta zmarłych jak w Polsce "Wszystkich ...
Rumunia - Romowie w Rumunii Romowie w Rumunii
Nie ulega wątpliwości, że Romowie zwani Cyganami przybili do Europy z Indii ...
Rumunia - Boże Narodzenie w Rumunii Boże Narodzenie w Rumunii
Święta Bożego Narodzenia w Rumunii obchodzone są podobnie, jak w Polsce i w ...

Dracula - komentarze:


Dracula komentarz gregs77
2012-07-19 13:13:44
Za siedzibę Drakuli uważa się BRAN? Siedzibą były ruiny zamku Poienari, a Bran to zamek opisany w książkach przygodowych o Drakuli.


Dracula - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies