Lovetotravel.pl Przewodnik turystyczny |
Strona główna
|
Europa | Azja | Ameryka Południowa | Ameryka Północna | Australia | Afryka |
Rumunia należy do najbardziej religijnych państw świata, dlatego dużą wagę przywiązuje się tu do obchodów świąt kościelnych, tj. Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego; 15 sierpnia Zaśnięcie Marii Panny, w ten dzień odbywają się odpusty, koncerty, imprezy i obowiązkowa jest wizyta w cerkwi;; Boże Narodzenie. Inne oficjalne święta narodowe to: Nowy Rok 1-2 stycznia, Święto Pracy 1-go maja; Święto Narodowe - 1 grudnia, ustanowione w 1990 r. na pamiątkę zjednoczenia Rumunii w 1918 r. z trzech historycznych prowincji: Wołoszczyzny, Mołdawii i Transylwanii w ramach jednego państwa narodowego.
1 marca obchodzi się coroczne Święto Wiosny - Martisor Święta tradycyjne Poza oficjalnymi świętami państwowymi, w Rumunii urządza się wiele świąt tradycyjnych (np. 24 lutego święto przypominające Dzień św. Walentego), festiwali ludowych i uroczystości lokalnych. 1 marca obchodzi się coroczne Święto Wiosny - Martisor, którego symbolem są kokardki wykonane ze sznureczków kolorowej wełny. Tradycja obchodów Martisor pochodzi od Daków (starożytny lud zajmujący niegdyś tereny dzisiejszej Rumunii) i symbolizuje szczęście oraz radość z „nowego życia”. Od 1 marca przez cały tydzień odbywają się ludowe zabawy, a uczestnicy wręczają sobie symboliczne upominki. Wielkanoc W rumuńskim prawosławiu duży nacisk kładzie się na obchody świąt Wielkanocnych. Święta te wypadają w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca i nie pokrywają się z zachodnią Wielkanocą. Rumuni dość rygorystycznie przestrzegają postu, dlatego z utęsknieniem wyczekują Niedzieli Wielkanocnej, gdzie na stole króluje jagnięcia i malowane jajka. W Wielki Poniedziałek zamiast Dyngusa, odwiedza się groby najbliższych, na które przynosi się symboliczne potrawy, tj. chleb, kasza i jajka. Święta Bożego Narodzenia W Rumunii, nie obchodzi się Święta Zmarłych, zamiast tego każdy wybiera sobie dzień, w którym pamięta o grobach najbliższych – może to być np. ważna data związana ze zmarłym. Święta Bożego Narodzenia w Rumunii obchodzone są podobnie jak w większości krajów europejskich i w tym samym czasie. Na dziesięć dni przed świętami, w tzw. dzień „NAT”, zabijany jest świniak, z którego przygotowywane są wyroby na stół świąteczny. W Wigilię oczekuje się na pierwszą gwiazdkę, śpiewa się kolędy, ubiera choinkę, składa życzenia dzieląc się chlebem w kościele. Wigilijna kolacja składa się głównie z wieprzowiny, a podstawowym wigilijnym ciastem jest keks. Tydzień po świętach hucznie obchodzi się Nowy Rok, będący symbolem odradzającego się życia.
W Rumunii, przez cały rok obchodzone są także, różne nietypowe święta, nieznane nigdzie indziej, jak na przykład święto: Tanjaua, czyli pierwszego oracza roku; Sambra Oilor – uroczystość z okazji wyjścia pasterzy z gromadą owiec w góry; albo urządzane latem spotkania panienek, podczas których dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. Rumunia - miasta
Rumunia - co warto wiedzieć
Rumunia święta - dodaj komentarz:
|